Ekonomi

Bahçeli ile anlaşmazlığa düştü, istifa etti! İşte Kemal Derviş’in hayatı

2001 mali krizi sonrası dönemde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlendi. Kemal Derviş 74 yaşında öldü. Derviş, Ağustos 2002’de dönemin başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından istifasıyla uzun süre gündemde kaldı. Peki Kemal Derviş kimdir? İşte merak edilen sorunun cevabı.

KEMAL DERVİŞ KİMDİR?

Kemal Derviş, 10 Ocak 1949’da İstanbul’da doğdu. Babası Türk, annesi Alman olan Kemal Derviş, Londra, İngiltere’de yaşıyor. ekonomisenin okulundan ekonomi Lisans ve yüksek lisans derecelerini bu alanda aldıktan sonra ABD’de Princeton Üniversitesi’nden doktorasını aldı. 1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi’nde ekonomi dersleri verdikten sonra 1977 yılında Dünya Bankası’na katıldı. 1996 yılında bu kurumda Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu başkan yardımcılığına terfi etti.

DÜNYA BANKASI GÖREVİNDEN 22 YIL SONRA

Kasım 2000 ve Şubat 2001’deki iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edildi. 22 yıldır sürdürdüğü Dünya Bankası görevinden ayrıldı ve 13 Mart 2001 tarihinde Bülent Ecevit Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görevini üstlendi. Ağustos 2002’de Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile anlaşamadı ve görevinden istifa etti.

CHP’DEN İSTANBUL MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

İsmail Cem, Zeki Eker ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluşuna katıldı. Ancak bu partiye katılmadı ve Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP’den İstanbul Milletvekili seçildi.

BM KALKINMA PROGRAMI BAŞKANI

9 Mayıs 2005 tarihinde milletvekili görevinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığına atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Helen Clark’a devretti. Kemal Derviş, Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği de yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu