Haber

Beyaz Rusya: Topraklarımıza nükleer silah yerleştirmek Önleme Anlaşmasını ihlal etmez

BelarusBM Daimi Temsilcisi Valentin Ribakov,Rusya’nın Belarus’ta taktik nükleer silah konuşlandırma kararına ilişkin bugün BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuştu.

Rybakov, ” Belarus ve Rusya arasında savunma kabiliyeti ve ulusal güvenlik alanındaki işbirliği, kesinlikle uluslararası hukuka uygun olarak yürütülmektedir. Rus uzmanların Belaruslu pilotları nükleer mühimmat taşıyabilen uçakların kullanımı konusunda eğitmesi, bu uçakları uygun şekilde modernize etmesi, Belarus topraklarında taktik nükleer mühimmat konuşlandırması olasılığının altını çiziyorum, tüm bunlar Belarus’un olağanüstü ve zorunlu bir tepkisidir. karşılaştığı sorunlar ve riskler.” sözünü kullandı.

Belaruslu diplomat, “Bu önlemler, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması uyarınca tam olarak uygulanıyor” dedi. “Nükleer silahların yanı sıra, teknolojiler üzerindeki kontrol Rus tarafında kalıyor” dedi.

‘İçişlerimize karışma’

Rybakov, Batılı mevkidaşlarını da Beyaz Rusya’nın iç işlerine karışmamaya davet etti:

“Belarus’ta var olduğu varsayılan insan hakları sorunlarını çözmek isteyen herkese sesleniyoruz. Önce kendi ülkenizde kendi sorunlarınızla ilgilenmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, şimdiki ve gelecekteki emeklilerin sorunlarını, şimdiki ve eski ve muhtemelen gelecekteki başkanlarınızın sorunlarını çözün.”

Batı’nın ülkenin iç işlerine karışmamasını defalarca talep ettiklerini kaydeden Rıbakov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendi ülkelerinin sorunlarına sahip çıkın. Halkınızın değerli yaşam, sağlık ve güvenlik haklarıyla ilgili gerçek sorunlarla ilgilenin. Belarus halkı ülkedeki en önemli iç siyasi kararları alırken, Belarus halkının arzuları hakkında konuşmaya çalışmayın bile. Belarus halkının ne düşündüğü hakkında hiçbir fikriniz yok.”

adilcevazajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu